مقدمه

بر اساس گزارشات موجود ایران سومین کشور دنیا از لحاظ مین‌های دفن شده است. در طول ۸ سال جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران بالغ بر ۱۶ میلیون مین در سرزمین‌های مرزی غرب و جنوب کشور کاشته شده است که بعضا بعلت دور افتاده و صعب‌العبور بودن مناطق خنثی نشده باقی مانده و همه ساله افراد زیادی را از بین مردم عادی و نظامیان قربانی می‌کند. استانهای آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان، هنوز در معرض خطر انفجار مین‌های باقیمانده از بیست سال پیش هستند. کشف و خنثی‌سازی مین‌ها کار بسیار خطرناک و پرهزینه است. این امید وجود دارد که ربات‌های مین‌یاب بتوانند این خطر را رفع نموده و تلفات انسانی و هزینه مین‌یابی را کاهش دهند.

یک ربات مین‌یاب می‌بایست قادر باشد تمامی مین‌های موجود در یک ناحیه را کشف، خنثی و یا نابود سازد. ممکن است تکنولوژی امروز ربات‌ها اجازه داشتن چنین رباتی را در آینده نزدیک ندهد. با این حال در مسابقات مین‌یاب قصد داریم تا در حد ممکن تلاش‌های علمی و فنی مربوطه را به این هدف نزدیک نماییم.

این دوره از مسابقات در جریان دهمین دوره مسابقات آزاد ربوکاپ ایران (Iran Open 2015) برگزار می­گردد. امید است تیم‌های شرکت کننده بتوانند همانند دوره های قبل توانایی­های خوبی در زمینه فناوری‌های ساخت ربات‌های مین یاب از خود نشان دهند.

کلیات

با توجه به حذف لیگ خودکار و اضافه شدن دو لیگ جدید، لازم است نکاتی برای شما شرکت کننده های محترم شرح داده شود تا در انتخاب لیگ درست دچار اشتباه نشوید.

اولین نکته ای که در این لیگ مهم است این است که مین های زیر سطحی وجود ندارد، در نتیجه از فلزیاب و فلز داخل مینها خبری نیست و رباتها باید از سنسورهایی غیر از فلزیاب برای کشف مین های روی سطحی استفاده کند.

دوستان دقت کنند که در این لیگ باید با چند ربات (حداقل دو ربات) شرکت کنید. این مسابقه به این صورت است که در ابتدا رباتها به دو دسته ربات های جستجو گر و رباتهای حامل تقسیم می شوند. دقت شود که رباتهای حامل با یک کلاهک قرمز باید مشخص شده باشند. (شکل و نحوه قرارگرفتن کلاهک به دلخواه اعضای تیم می باشد)

نحوه مسابقه: رباتهای حامل در محوطه خارج از زمین (داخل 6×8 و پشت خط مشکی) قرار می گیرند و ربات های جستجوگر در داخل زمین، شروع به کشف مین می کنند. دقت کنید رباتهای جستجوگر امکان استفاده از بیرون خط مشکی را ندارند و در صورت ورود امتیاز منفی دریافت می کنند و ربات حامل نیز فقط زمانی که یک مین کشف شد و خود را هم راستای مین در پشت خط مشکی نمودند، می توانند وارد بخش داخل خط مشکی شود.

دقت شود که در این دور از مسابقات و در این سطح، رباتهای حامل، مجازند مین را بلند نکند و آن را حل داده و به خارج از زمین انتقال دهند فقط این نکته را در نظر داشته باشبد که مینها به ضربه حساس هستند و ضربه شدید باعث انفجار مینها می شود.

در این مسابقه فعالیت تعاملی، موقعیت یابی و امکان پردازش از خارج ربات به بوته آزمایش گذارده می شود و هر تیمی که در موارد یاد شده بهتر عمل نماید، می تواند امتیاز بیشتری دریافت کند.

با توجه به به روز رسانی های انجام شده در قوانین، کمیته داوری سعی بر شفاف نمودن هر چه بیشتر قوانین و رفع ابهام های احتمالی دارد. به همین دلیل از تیم های محترم درخواست می شود، تا زمان مسابقات به طور مداوم سایت را بازدید نمایند و از آخرین تغییرات مطلع شوند.



قوانین لیگ

مجموعه قوانین مربوط به این لیگ را می توانید از آدرس زیر دریافت نمایید:

Deminer Intelligent Small Size Rules 2015 (آخرین بروزرسانی 1393/10/10)

تمامی تیم های شرکت کننده لازم است تا گزارش فنی در خصوص تیم خود را مطابق با الگوی ارایه شده در زیر تهیه و ارسال نمایند. گزارش هایی که از الگوی ارایه شده پیروی ننمایند در هنگام بررسی دارای امتیاز منفی خواهند بود.

 

 

لطفا فیلم را با یکی از فرمتهای استاندارد (بدون استفاده از کدک های خاص) با توجه به موارد ذکر شده در زیر تا پایان مهلت تعیین شده به آدرس  Deminer@iranopen.ir ارسال فرمایید. دقت شود که موضوع نامه و نام فایل حتما به صورت  [League][RegisterationIndex][TeamName] باشد که در آن مقصود از شماره ثبت نام شماره ترتیب نمایش داده شده در صفحه تیم ها می باشد. به عنوان مثال: [Auto][1][MMtech]   دقت شود که در صورت عدم رعایت عنوان نامه ، نام فایل، حجم و نوع فایل و یا ارسال به ایمیل اعضای کمیته فنی احتمال عدم پذیرش فیلم وجود خواهد داشت.

 
در صورت بروز هر گونه اشکال و یا داشتن سوال می توانید از آدرس الکترونیکی کمیته 
استفاده نمایید.

توجه

 

احتراما به اطلاع می رسانم که در تهیه گزارش فنی ربات خود، دقت لازم را به عمل آورده و تمامی موارد و بندهای ذکر شده در نمونه گزارش فنی را رعایت نمایید زیرا تمامی جملات، موارد، بندها، سوالات و نکات موجود در آن  مورد اهمیت کمیته فنی بوده و دارای امتیاز خاص خود میباشد و همانطور که در قوانین ذکر شده، تا 2000 امتیاز خواهد داشت.

 
نکته بعدی آنکه در تهیه گزارش فنی ربات خود حتما وابستگی تیم (عنوان دانشگاه، مدرسه، موسسه، آموزشگاه و همچنین شهر خود که از طرف آنجا شرکت می کنند) را و نیز دانشگاه و یا مدرسه فارغ التحصیل و شهر آن را حتما قید نمایید. این موارد اجباری می باشد و در صورت عدم وجود این موارد، تیم در تأیید صلاحیت و امتیاز گزارش فنی دچار مشکل خواهد شد.
 
فیلم ارسالی نیز می بایست حتما شامل  تمامی موارد زیر باشد و از آنجا که ارسال فیلم برای کليه تيم ها الزامی بوده و علاوه بر گزارش فنی یکی از مهمترین ملاک های تاييد صلاحيت تيم ها می باشد، در صورت عدم رعایت حتی یکی از موارد زیر احتمال تاييد صلاحيت تیم بسیار پایین خواهد آمد.
 
الف) نمایش حرکت صحیح ربات
ب)   نمایش کشف مین سطحی 
پ)   نمایش اعلام مین
ت)   نمایش عدم عبور از مین
ث)   نمایش جابجایی مین سطحی(دلخواه)
ج)   نمایش عدم برخورد با موانع و عبور از آن ها
خ)   داشتن وضوح، کیفیت و شفافیت مناسب در عین رعایت محدودیت زمان و حجم مذکور در بخش قوانین  (حداکثر به مدت 3 دقیقه و با حجم 10 مگا بایت)
د)    رعایت فرمتهای استاندارد
ذ)    رعایت نام با فرمت مذکور در بخش قوانین
 

در پایان به اطلاع می رسانم که مهلت ارسال فیلم  مانند مهلت ارسال گزارش فنی می باشد و می توانید برای اطلاع از آن به سایت مسابقات مراجعه نمایید. احتمال تمدید مهلت ارسال آنها وجود دارد و چنانچه مهلت ارسال گزارش فنی تمدید شود شامل مهلت ارسال فیلم نیز خواهد شد. چنانچه گزارش فنی و یا فیلم  بعد از اتمام مهلت آنها  ارسال شود بررسی نخواهد شد لطفا از ارسال آنها به ایمیل اعضای کمیته فنی نیز خودداری نمایید.


کمیته لیگ

سرپرست لیگ:

·        دکتر سعید شیری قیداری، دانشگاه صنعتی امیرکبیر

·        مهندس سهراب اسدزاده، دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند   

 

اعضای کمیته فنی:

·        مهندس علی روحی

·        مهندس مهدی بابازاده

·        مهندس آزاده عطاری

جدول زمان بندی لیگ

 

تیم های پذیرفته شده

  نام تيم سرپرست تيم وابستگى كشور
1 Cyrus-deminer روزبه فرهادی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه Iran
2 Ardalan Hossein Ahmad Khan Beygi free Iran
3 KDZ(کانون دانشجویان زرتشتی) omid kalantari کانون دانشجویان زرتشتی Iran
4 Robo Master Farshad Ahmadi free Iran
5 QASHQAEI SAJAD AKBARPOOR دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون Iran
6 RTL Farhood Rezazade دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک Iran
7 Sama Deminer Reza Ghasemi Shiraz Sama University Iran
8 Scorpion Hossein mohammadi far University Iran
9 robosina twins behnam seyedi bu-ali sina university Iran
10 KN2C shahin qashqai K.N.Toosi University of Technology Iran
11 HiTech Ehsan Shafaeizadeh Islamic Azad University Of Najaf Abad Iran
12 Sagarita sayed hessam Nasehi مستقل Iran
13 تیپ 216 Amirhossein Kalantari تیپ 216 Iran
14 NO_WAR kamran kamrani fard free Iran

تیم های پیش ثبت نام کننده

  نام تيم سرپرست تيم وابستگى كشور
1 Cyrus-deminer روزبه فرهادی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه Iran
2 Ardalan Hossein Ahmad Khan Beygi free Iran
3 KDZ(کانون دانشجویان زرتشتی) omid kalantari کانون دانشجویان زرتشتی Iran
4 Robo Master Farshad Ahmadi free Iran
5 VHF Alireza Vafayi Computer Member Iran
6 QASHQAEI SAJAD AKBARPOOR دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون Iran
7 TUXDROID Hamed Soleimani free Iran
8 Adiban Meysam Farajian sarkhab دانشگاه ادیبان گرمسار Iran
9 RTL Farhood Rezazade دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک Iran
10 Sorena Majid Amani Sorena Robotic Group Iran
11 Atmel Arman Alizadeh - Iran
12 آموزشکده فنی و حرفه ای سما نجف آباد MEHDI KOLAHDOUZ آموزشکده فنی و حرفه ای سما نجف آباد Iran
13 SANA Vahid Soheiliara SANA Industrial Group Iran
14 zr-positive mohsen hemmaty free Iran
15 Radikal مجتبی سامع free Iran
16 IAU-KH Hossein Managhebi دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر Iran
17 Chista Deminer Reza Ghasami Free Iran
18 Sama Deminer Reza Ghasemi Shiraz Sama University Iran
19 ARZ Ali Reza Zzarghi Free Iran
20 Scorpion Hossein mohammadi far University Iran
21 robosina twins behnam seyedi bu-ali sina university Iran
22 KN2C shahin qashqai K.N.Toosi University of Technology Iran
23 ariana mitra tavakoli ----- Iran
24 HiTech Ehsan Shafaeizadeh Islamic Azad University Of Najaf Abad Iran
25 tota shahriar sharifi brojerdi free Iran
26 Sagarita sayed hessam Nasehi مستقل Iran
27 تیپ 216 Amirhossein Kalantari تیپ 216 Iran
28 دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجن mehdi keihani دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجن Iran
29 RoboticNGO علی کریمی مستقل Iran
30 NO_WAR kamran kamrani fard free Iran
31 Sama Deminer2 Reza Ghasemi Shiraz Sama University Iran
32 SMC Adel Akbari Majd Mohaghegh Ardabili University Iran

نتایج مسابقات

Day 1

نتایج لیگ مین یاب هوشمند سایز کوچک در مرحله مقدماتی اول و دوم


نام تيم

امتیاز مقدماتی اول

امتیاز مقدماتی دوم

1

KDZ(کانون دانشجویان زرتشتی)

عدم حضور

عدم حضور

2

Scorpion

عدم حضور

عدم حضور

3

SamaDeminer

0

0

4

Sagarita

عدم حضور

عدم حضور

5

KN2C

1700

600-

6

RTL

500-

100-

7

QASHQAEI

0

900

8

تیپ 216

0

500

9

Cyrus-deminer

عدم حضور

عدم حضور

10

Ardalan

500-

1000

11

NO_WAR

100-

عدم حضور

12

robosina twins

0

0

13

HiTech

عدم حضور

عدم حضور

14

Robo Master

عدم حضور

عدم حضور

 

 

Day 2

نتایج لیگ مین یاب هوشمند سایز کوچک در مرحله مقدماتی سوم و چهارم


نام تيم

امتیاز مقدماتی سوم

امتیاز مقدماتی چهارم

1

KDZ

عدم حضور

عدم حضور

2

Scorpion

عدم حضور

عدم حضور

3

SamaDeminer

100-

1300-

4

Sagarita

عدم حضور

عدم حضور

5

KN2C

200-

0

6

RTL

200-

200

7

QASHQAEI

0

1500

8

تیپ 216

0

عدم حضور

9

Cyrus-deminer

عدم حضور

عدم حضور

10

Ardalan

0

100

11

NO_WAR

عدم حضور

عدم حضور

12

robosina twins

عدم حضور

0

13

HiTech

عدم حضور

عدم حضور

14

Robo Master

عدم حضور

عدم حضور

 

Day 3

نتایج لیگ مین یاب هوشمند سایز کوچک در مرحله نهایی

ردیف

نام تيم

سرپرست تيم

امتیاز

1

KN2C

shahinqashqai

2500

2

QASHQAEI

SAJAD AKBARPOOR

1100

3

تیپ 216

AmirhosseinKalantari

900

4

RTL

FarhoodRezazade

800

5

Ardalan

Hossein Ahmad Khan Beygi

1100-