تاریخچه و پیشینه مسابقات ربوکاپ آزاد ایران

ربوکاپ

ربوکاپ يا جام جهانی ربات‌ها، يک پروژه بين‌المللی برای ارتقای هوش مصنوعی،رباتيک و ديگر زمينه‌های مرتبط است. فدراسيون جهانی ربوکاپ در تلاش است تا با طرح مسئله‌ای استاندارد که دامنه گستره آن تمامی فن آوری‌های موجود را به مشارکت و آزمون فرا می‌خواند به پرورش تحقيقات هوش مصنوعی و ربات‌های هوشمند بپردازد. ربوکاپ بازی فوتبال را با هدف ايجاد ابتکاراتی برای مسايل اساسی اجتماعی و صنعتی به عنوان محور اصلی تحقيقات خود انتخاب کرد. هدف نهايی ربوکاپ تشکيل يک تيم کاملا هوشمند از ربات‌های انسان نما است که در سال ۲۰۵۰ برابر تيم قهرمان جام جهانی فوتبال به پيروزی دست يابد. برای اين که يک تيم از ربات‌ها در واقع بتوانند فوتبال بازی کنند فن آوری‌های گوناگونی بايد دخيل شوند، از جمله اصول طراحی عامل‌های خودکار، همکاری چند عامله ، استفاده از استراتژی، تحليل و استدلال زمان واقعی، و ترکيب حس‌گر‌ها. ربوکاپ محلی است برای آزمون يک تيم از ربات‌های هوشمند پرسرعت در محيطی پويا. ربوکاپ همچنين چارچوبی را برای تحقيق در جنبه‌های نرم‌افزاری خود فراهم کرده است. يکي از کاربردهای اصلی فن آوری‌های ربوکاپ جستجو و نجات در زمان وقوع بلايای طبيعی از جمله زلزله در مقياس وسيع است. ربوکاپ پروژه امداد ربوکاپ را به جهت ارتقای تحقيقات در زمينه مسايل اساسی اجتماعی شروع کرد و از اهداف اصلی آن استفاده مفيد از فن‌آوری برای کاهش خسارات جانی ناشی از وقوع بلايای طبيعی است.

ربوکاپ آزاد ایران

تیم های ایرانی از سال ۱۳۸۲ از جمله فعال ترین تیم های ربوکاپ بوده اند. تعداد تیم های ایرانی سال به سال رو به افزایش بوده است. بنابرین زمان آن فرارسیده بود که مسابقات ربوکاپ در ایران به صورت آزاد برگزار گردد. همچنین با توجه با افزایش چمشگیر تیم های متقاضی شرکت در مسابقات جهانی ربوکاپ مسابقات آزاد در آینده تبدیل به مسابقات مقدماتی مسابقات جهانی ربوکاپ خواهند شد. مسابقات ربوکاپ آزاد ایران محلی برای آماده سازی و تقویت تیم ها جهت شرکت در مسابقات جهانی می باشد. به علاوه اینکه تیم های نوپا این فرصت را پیدا می نمایند تا از تجربیات تیم های دیگر استفاده نمایند و بیشتر با این مسابقات آشنا شوند.

دهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران

کمیته ملی ربوکاپ ایران و دانشگاه آزاد اسلامی قزوین این دوره از مسابقات را از تاریخ ۱۷ لغایت ۲۱ فروردین ۱۳۹۴ در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران در ۲۵ رشته برگزار خواهند کرد.

نهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران

این دوره از مسابقات از تاریخ ۱۸ لغایت ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران در ۲۴ رشته و با حضور ۲۹۵ تیم از ۱۴ کشور برگزار گردید.

هشتمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران

این دوره از مسابقات از تاریخ ۱۴ لغایت ۱۸ فروردین ۱۳۹۲ در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران در ۲۵ رشته و با حضور ۳۰۱ تیم از ۱۳ کشور برگزار گردید.

هفتمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران

این دوره از مسابقات از تاریخ ۱۵ لغایت ۱۹ فروردین ۱۳۹۱ در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران در ۲۵ رشته و با حضور ۳۳۰ تیم از ۱۳ کشور برگزار گردید.

ششمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران

این دوره از مسابقات از تاریخ ۱۶ لغایت ۲۰ فروردین ۱۳۹۰ در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران در ۲۲ رشته و با حضور ۳۴۰ تیم از ۱۳ کشور برگزار گردید.

پنجمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران

این دوره از مسابقات از تاریخ ۱۶ لغایت ۲۰ فروردین ۱۳۸۹ در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران در ۲۲ رشته و با حضور ۲۸۴ تیم از ۸ کشور برگزار گردید.

چهارمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران

این دوره از مسابقات از تاریخ ۱۵ لغایت ۱۷ فروردین ۱۳۸۸ در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در ۱۸ رشته و با حضور ۲۸۰ تیم از ۵ کشور برگزار گردید.

سومین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران

این دوره از مسابقات از تاریخ ۱۵ لغایت ۱۷ فروردین ۱۳۸۷ در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در ۱۷ رشته و با حضور ۲۴۳ تیم از ۷ کشور برگزار گردید.

دومین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران

این دوره از مسابقات از تاریخ ۱۶ لغایت ۱۸ فروردین ۱۳۸۶ در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران در ۱۵ رشته و با حضور ۲۳۶ تیم از ۶ کشور برگزار گردید.

اولین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران

اولین دوره مسابقات از تاریخ ۱۸ لغایت ۲۰ فروردین ۱۳۸۵ در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران در ۷ رشته و با حضور ۱۱۶ تیم از ۵ کشور برگزار گردید.