About

Rules

 

Download RoboCupJunior Rescue A Rules 2014

* Iranian teams should consider Farsi version that includes more details.

TDP: All teams shall submit their team description papers (TDP) with the following format and a video to demonstrate their robot(s) technical capability for the related leagues within the specified deadlines.

 

  • League Chair:

Mr. Mohammad Shomali, Amirkabir University of Technology, IRAN.


  • TC Members:

1- Mr. Milad Almasian, Sharif University of Technology, IRAN.

2- Mr. Arman Karimian, IRAN.

3- Mr. Parsa Yar Ahmadi, IRAN.

4- Mr. Mehrzad Khosravi, IRAN.

 



Schedule

 

Pre-registration

   December 13, 2014 - January 18, 2015  (Extended to February 01, 2015)
TDP Submission    December 13, 2014 - January 18, 2015  (Extended to February 01, 2015)
Qualification    February 01 - 15
Registration    February 15 - March 20
Teams Setup (close to public)    April 06 - April 07
Competitions (open to public)    April 08 - April 10

Qualified Teams

  Team Name Team Leader Affiliation Country
1 ESLAM (اسلام) Mohamad Rafiei دبیرستان دوره اول سلام اسلام Iran
2 Danesh Hossein Mehdipour مدرسه راهنمایی دانش Iran
3 Allameh Tabatabaei (علامه طباطبایی) Mohammad Maleki دبیرستان دوره اول علامه طباطبایی واحد آبشناسان Iran
4 Pasargad Mohammad soheil Moeini sam (دبیرستان شهید اژه ای 1 (دوره ی اول Iran
5 Pars Mohammad Masaeli شهید اژه ای Iran
6 Valeh Mehrdad Lak دبیرستان غیر دولتی پسرانه واله Iran
7 SADRAROBOT2 BEHZAD VAEZ آموزشگاه چيستا رباتيك صدرا Iran
8 F3RT mina yahyavi دبیرستان فرزانگان 3 Iran
9 fdmx Marjan Raoufi دبستان دانش بخش Iran
10 Smart robo zeynab jafari گروه رباتیک آریا ماژول Iran
11 Sina Armin shahsavari AbouAliSina Educational Complex Iran
12 R O B O H A F E Z Meysam Alizade مدرسه غیردولتی حافظ شهرستان فریدونکنار Iran

Pre-Registered Teams

  Team Name Team Leader Affiliation Country
1 ESLAM (اسلام) Mohamad Rafiei دبیرستان دوره اول سلام اسلام Iran
2 mm asghar maleki none Iran
3 Danesh Hossein Mehdipour مدرسه راهنمایی دانش Iran
4 Allameh Tabatabaei (علامه طباطبایی) Mohammad Maleki دبیرستان دوره اول علامه طباطبایی واحد آبشناسان Iran
5 Pasargad Mohammad soheil Moeini sam (دبیرستان شهید اژه ای 1 (دوره ی اول Iran
6 Robust Alireza Ahmadi None Iran
7 Pars Mohammad Masaeli شهید اژه ای Iran
8 Valeh Mehrdad Lak دبیرستان غیر دولتی پسرانه واله Iran
9 SADRAROBOT2 BEHZAD VAEZ آموزشگاه چيستا رباتيك صدرا Iran
10 DML Babak Aliaskari شهرداری دماوند Iran
11 ALPHA faraz taghipour ALPHA ROBOTIC TEAM Iran
12 تیزهوشان علامه حلی Abbas Hoseyni تیزهوشان علامه حلی Iran
13 سلام esmaeil ghorbani سلام Iran
14 صنایع نصیری reza shahhoseyni صنایع نصیری Iran
15 ndf komeyl meshkatian نواوران دانش فردا Iran
16 F3RT mina yahyavi دبیرستان فرزانگان 3 Iran
17 Damavand Babak Aliaskari شهرداری دماوند Iran
18 Rescue_A Abolfazl Jafari شهدای گرگان Iran
19 پیشتازان reza asadi آزاد Iran
20 Atiye sazan mohamad salimi Atiye sazan Iran
21 fdmx Marjan Raoufi دبستان دانش بخش Iran
22 Farz AP سیده پریسا داج خوش راهنمایی فرزانگان 1 Iran
23 Smart robo zeynab jafari گروه رباتیک آریا ماژول Iran
24 atlas azad khosh دبیرستان همت Iran
25 Sina Armin shahsavari AbouAliSina Educational Complex Iran
26 R O B O H A F E Z Meysam Alizade مدرسه غیردولتی حافظ شهرستان فریدونکنار Iran
27 power world omid pourahmad . Iran

Results

Day 1
Day 2
Day 3